WordPress Nedir?

Bütün Yazılar / Wordpress28 Ağustos 20180 CommentsMelih Şavklı
wordpress nedir wordpress e ticaret sitesi nasıl kurulur wordpress dersleri wordpress eklenti

Hosting ve domain aldıktan sonra  site kurulumu için dünya üzerinde onlarca hatta yüzlerce farklı yöntem vardır. İşte, wordpress’te onlardan sadece bir tanesidir.WordPress en büyük internet devrimlerinden biridir. Günümüzde internet sitelelerin 3’te biri wordpress ile yapılmaktadır.

WordPress.org sitesi üzerinden dikkate alınmalıdır. Ardından ise aldığınız bu hosting ve domain üzerine sitenizi kurarsınız. Farklılık gösteren kısım ise bu noktadan sonra başlar. Sitenizi tasarımsal ve işlevsel olarak inşa etmek için kodlama bilmeniz gerekmektedir.

WordPress’in de devrim yarattığı nokta eski yöntemler ve kodlamayı minimize ederek web siteleri kurulmasına imkan sağlamasıdır. Yani tüm bu teknik zorluğu veya site kurmak için insanların başkalarına ücret ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırması. Teknik zorluklar ortadan kalkınca da insanların kolaylıkla site kurması ile birlikte internetteki bilgi paylaşım ivmesi muazzam bir şekilde kendini ispatlamış olduğu bir sistemdir diyebiliriz.

WordPress Nedir?

Kişisel bir yayın sistemi olan wordpress, MySQL ve PHP aracılığı ile yazılmış ve GPL lisanslıdır. Uzun hali ile (Content Management System), yani Türkçe anlamı olarak içerik yönetim sistemi olarak söylenebilir. Genel anlamda her ne kadar blog sistemleri üzerinde, bir makale yazma ile birlikte düzenlemede kullanılıyor olsa da yine de akla gelebilecek tüm içeriklerin de düzenlemesi yapılıp yayımlanabilmektedir.

WORDPRESS KULLANIM ALANLARI

Şu anda dünyada en popüler olarak kullanılan sistemlerin zirvesinde geliyor. Kullanıcıların büyük bir kısmı ise onu blog oluştururken kullanılıyor. Fakat bir mağaza için satış sitesi olarak tasarlamak veya bir video sitesi olarak tasarlamak, oyun sitesi olarak tasarlamak gibi daha birçok örneği arka arkaya sayabiliriz.

Özellikle günümüzde fazlasıyla geniş bir kullanım alanına sahiptir. WordPress sayesinde artık aklınızdaki hemen her türlü web sitesini meydana getirebiliyorsunuz. Çünkü buna imkan veren hem sayısız eklentiye sahip hem de aynı şekilde sayısız temaya sahip.

WORDPRESS ÖZELLİKLERİ

Hiçbir sisteme ya da kişiye bağımlı olmadan dileyen herkes  emlak ya da galeri sitesi ve kurumsal web sitesi kurulumu gerçekleştirilebilir. Ve bu siteler bünyesinde yapılan tüm hizmetleri, sunulan ürünleri ya da tanıtım ve iletişim bilgileri ile galeri fotoğrafları özgür bir biçimde kontrol edilebilir, değişiklik yapılabilir ve sürekli olarak eklemeler yapılabilir. Üstelik ticari siteler açsından harita, (google maps) kullanarak sitenin bulunurluluğu bu şekilde arttırılabilir.


Yorum Yap

Style Settings