Font Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bütün Yazılar / Grafik Tasarım / Grafik Tasarımcı Çantası30 Ocak 20190 CommentsMelih Şavklı
font seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz

Tasarımınız için font seçimi yaparken kullanacağınız fontu iyi seçmeniz gerekir. Çünkü tasarım dünyasında her karakterin bir kimliği ve kişiliği vardır. Rastgele yapmış olduğunuz bir font seçimi size oldukça başarılı gelebilir ama bu tuzağa düşmeyin çünkü tasarımınız için seçtiğiniz font, kullanacağınız sektöre 2 beden büyük gelebilir, sektörünüzle uyuşmayabilir.

Font seçimi yaparken kendinize sormanız gereken çok soru vardır, ama asıl önemli soru şudur; sektörün ve hedef kitlenin zihninde bu tasarımla nasıl bir izlenim bırakmak istiyorum? Seslendiğin kitlede nasıl algılanmak istediğini iyi benimseyip üzerinize tam oturan fontlar seçerek tasarımlarınızı hazırlamalısınız. Resmi kurum ve kuruluşlarda kullanılan fontlarla, özel sektörde kullanılan fontların konularına göre değişik olması, hitap ettikleri kişilerin farklı olması ve çok farklı tarzlarda olmalarından dolayı içerikleri gibi sektörlere özel farklı font seçimi yapılır.

Her ne kadar tasarımcı çalışmalarında özgür olmalıdır tezini savunsam da, tasarımcı font seçimi yaparken çalışmalarında bazı kurallara uymak zorundadır.

Font seçimi yaparken uyması gereken kurallar nelerdir?

 • Kolay Algılanabilir Olmalı
  Kullandığınız font, tipografi ve yazı karakterleri birlikte ve ayrı olarak rahatlıkla algılanabilir görsel formda olması gerekmektedir. Fazla karışık yazı tiplerinden ve tarzlarından uzak durmakta fayda var.
 • Kolay Okunabilir Olmalı
  Kullandığınız font veya tipografi tasarımları hem bütünsel olarak hemde harf, harf ele alınarak kolay okunabilir olmalıdır.
 • Özgün Olmalı
  Marka isminizi daha dikkat çekici, çarpıcı ve farklı kılmak için yazı tipinizi hafif dokunuşlarla özgün hale getirmeye çalışın. Bunun en basit yolu beğenmiş olduğunuz font tasarımlarını kurcalayın, kesin, parçalayın yani biraz kendinizden izler bırakın.
 • Görsel Uyumlu Tasarımlar Kullanmalı
  Markayı bulunduğu sektörde temsil edebilecek ve logonun yanında sırıtmayacak tasarımlara odaklanın. Bir banka için Comic Sans fontunu kullanmak elbette hoş olmayacaktır. Markanızın duruşunu tam olarak her yönü ile anlatan bir font belirlemeniz sizin avantajınıza olacaktır.
 • Karakter Aralıklarına Dikkat Etmeli
  Marka isminin oluşturulduğu alanda harf boşluklarına ve aralıklarına dikkat edin. İlk harften gelen bir sonraki harf ile arasında oluşan boşluğun, üçüncü harfte de aynı oranda ve ölçüde olmasına özen gösterin.

Özetle her font karakterinin bir kimliği ve kişiliği vardır. Font seçimi tasarımcı için önem vermesi, iyi öğrenmesi gereken bir konudur.

Diğer yazılar için tıklayınız.


Yorum Yap

Style Settings