Corel Draw Nedir?

Bütün Yazılar / Corel Draw13 Eylül 20180 CommentsMelih Şavklı
corel draw nedir corel draw başlangıç dersleri

Corel Draw Nedir? Başlığını atmamım nedeni, işin temelini ve mantığını sizlerle sistematik bir şekilde ilerleyerek paylaşmak. Propramın kısa tarihçesi; Corel Corporation tarafından üretilen program 1989 yılında kullanıcılarla tanışan vektörel tabanlı bir grafik tasarım programıdır, tasarımcıların, grafikerlerin ve profesyonel sanatçıların çalışmaları için tasarlanmıştır. Corel Draw Graphic Suite adını taşıyan grafik yazılımı paketinin bir parçası ve Vektörel Grafik Çizim Programıdır.

Corel Draw Nedir?

Genellikle reklamcılık, tasarımcılık, ajans ve tanıtım açıkhava reklamları gibi iş alanlarında yoğunlukla kullanılmaktadır. Program genellikle basılı işlerde yardımcı olmanın yanı sıra doğru ve detaylı şekilde kullanıldığı zaman tasarımlarınıza yön vermenizi sağlayan bir programdır.

Corel Draw Kullanım Alanları

Corel Draw Nedir? Aslında bu soru ile başlamamın nedeni işin temelini ve mantığını sizlerle sistematik bir şekilde ilerleyerek paylaşmak. Corel Corporation tarafından üretilen program 1989 yılında kullanıcılarla tanışan vektörel tabanlı bir grafik tasarım programıdır, tasarımcıların, grafikerlerin ve profesyonel sanatçıların çalışmaları için tasarlanmıştır.

Genellikle reklamcılık, tasarımcılık, ajans ve tanıtım açıkhava reklamcılık gibi sektörlerde yoğunlukla kullanılanılmaktır. Tasarımcıların genellikle Corel Draw prgoramını tercih etme sebebi kullanım rahatlığı diğer vektör ve piksel tabanlı programlara göre daha basit olmasıdır.  Programının kendi web sitesinide inceleyebilirsiniz.

Corel Draw Özellikleri

Programın son olarak tercih sebeplerinden ve bazı eskik yönlerinden bahsedeceğim. Öncelikle başlıngıç olarak Illustraator, Indesign gibi programlardan önce öğrenilmesi bir ön araştırma niteliğinde bir program olabilir gerek menü gerek araçlar bölümü temelinde benzerlik göstermektedir. Basit kullanımı sayesinde rahat hareket alanı sağlamaktadır. Bunun gibi başlangıç aşamasında hem bir şeyler ortaya çıkarmanızda çok yardımcı olabilir. Bu gibi sonuçlar elde etmek için dersler blog sayfamı takip edebilirsiniz.

Pogramın eksik tarafları ben de özellikle daha önceden daha fazla da olsa bir Corel kullanıcısı olaarak; zaman zaman programın bir ada anlamsız şekilde donması ver geri gelmemesi, bazı dosyaları export ederken sorunlar yaşanması özellikle baskı pdf’leri hazılarken bu sorun fazlasıyla yaşanmasıdır. Web tasarım için çok fazla uygun imkanlar sağlanmaması ve mac bilgisayarlarda kurulamaması eksi yönleri olarak sayılabilir.

 


Yorum Yap

Style Settings